Od 2015 r. dostępne są tylko w wersji elektronicznej. Poszukiwania prowadzić można w katalogu alfabetycznym (znając nazwisko autora), tytułowym, przedmiotowym (zgodnie z tematem lub zagadnieniem) i wg UKD (znając symbol klasyfikacji dziesiętnej).
Opracowywana jest w systemie MOL. Tworzą ją przede wszystkim artykuły z prenumerowanych czasopism oraz Rocznika Łódzkiego i Kroniki Miasta Łodzi. W kartotece rejestrujemy ze szczególną pieczołowitością wszystko, co dotyczy Łodzi i regionu łódzkiego.
Składają się nań wydawnictwa informacyjne z różnych dziedzin wiedzy - encyklopedie, słowniki, leksykony, albumy. Można z nich korzystać na miejscu w czytelni, sporządzając notatki lub wykonując ksero potrzebnych materiałów.
Pozwalają na szybkie uzyskanie różnorodnych informacji pod warunkiem, że nie traktujemy Internetu wyłącznie jako zabawki i ciągle doskonalimy swoje umiejętności wyszukiwawcze. Efektywnym sposobem wyszukiwania informacji w Internecie jest korzystanie z katalogów stron oraz możliwości wyszukiwania zaawansowanego w wyszukiwarkach.
Kiedy Albert Einstein odwiedził pewnego razu Tomasza Edisona, ten poskarżył się, że wciąż jeszcze nie ma asystenta, mimo że zgłosiło się wielu kandydatów.
- A jak Pan upewnia się, czy kandydat się nadaje?
- Bardzo prosto - odparł Edison i wręczył Einsteinowi arkusz papieru. - Proszę spojrzeć: ten, kto odpowie na te pytania, zostanie moim asystentem.
Einstein przeczytał pierwsze pytanie:
- Ile mil wynosi odległość z Nowego Jorku do Chicago? - i natychmiast odpowiedział: - Należałoby to sprawdzić w rozkładzie jazdy.
Przeczytał następne pytanie:
- Jaki jest skład stali nierdzewnej? - Tego można poszukać w podręczniku metalurgii.
W podobny sposób odpowiedział na wszystkie pytania i stwierdził na zakończenie:
- Nie czekając na pańską odmowę, wycofuję dobrowolnie swoja kandydaturę.
"1000 anegdot o wielkich ludziach"
Na tym właśnie polega nowoczesne wykształcenie: umieć dotrzeć do odpowiedniego źródła wiedzy, gdy stajemy przed rozwiązaniem jakiegoś problemu. Encyklopedyczna erudycja wobec zalewu informacji i szybkiego tempa rozwoju nauki i techniki nie ma dziś racji bytu (poza telewizyjnymi teleturniejami).